Napój izotoniczny – jak go przygotować?
20/06/2019Domowy izotonik – niezależnie co robimy czy jest to praca fizyczna czy trening sportowy najistotniejsze jest by być odpowiednio nawodnionym. Napój wykonany samodzielnie to jeden z najlepszych sposobów by zadbać o gospodarkę wodną organizmu. Poniżej jak działa na organizm człowieka? Jak go przygotować samemu? Kto może pić napój Izotoniczny?
-
Co to jest izotonik?
Płyny dostarczane do naszego organizmu dzieli się na trzy typy:
- hipotoniczne (roztwór o niższym ciśnieniu osmotycznym niż płyny ustrojowe człowieka), WODA
- hipertoniczne (roztwór o większym stężeniu związków osmotycznie czynnych niż płyny ustrojowe ), COLA
- izotoniczne (o stężeniu równym płynom ustrojowym).
Niewątpliwym plusem izotoników jest identyczne stężenie jonów, minerałów i cukrów, jak w płynach ustrojowych człowieka i dlatego zapewniają one odpowiednie wchłanianie wody oraz elektrolitów.
Sód oraz potas są konieczne do tego, aby nasze mięśnie i układ nerwowy funkcjonowały prawidłowo. Także magnez i wapń wspomagają pracę mięśni, ponadto pomagają utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała. Do napojów izotonicznych dodaje się też węglowodany, będące źródłem energii dla komórek.
Co powinny pić dzieci po treningu?
Dzieci i młodzież to grupy szczególnie narażone na niekorzystny wpływ różnych substancji na ich zdrowie. Napoje izotoniczne, ze względu na to, że są przeznaczone na osób uprawiających sport jako uzupełnienie niedoborów energetycznych, zawierają również kalorie, w związku z czym nie powinny być w ogóle spożywane przez osoby nieuprawiające sportu – dotyczy to również, a może przede wszystkim dzieci. Jednak również dzieci, powinny spożywać tego typu napoje z umiarem, jedynie od czasu do czasu.
Domowy przepis na izotonik.
Do przygotowania litra izotoniku potrzebne są:
- litr wody źródlanej/niskosodowej/wysokosodowej;
- 1 cytryna /limonka/pomarańcz;
- 3 łyżki miodu
- szczypta soli;
- liście świeżej mięty.
wlewam do termosu TAKEYA
- Sód jest potrzebny, by zapobiec ewentualnym skurczom mięśni oraz aby utrzymać ciśnienie krwi na odpowiednim poziomie. Cytryna uzupełni witaminy, zapewni nam zastrzyk energii, uszczelni naczynia krwionośne oraz rozpocznie proces redukcji wolnych rodników i usuwania toksyn.
- Miód jest źródłem cukrów prostych, które są niezbędne podczas wysiłku fizycznego. Korzystnie wpływa na wzmocnienie odporności, ma właściwości przeciwzapalne.