Jak podróżować po Trójmieście, ekspresowy przewodnik.

Jak podróżować po Trójmieście, ekspresowy przewodnik.

24/03/2020 0 przez slawomirpartyka.com.pl

Trójmiasto jest dla wielu polskich ale i zagranicznych turystów  ciekawym kierunkiem na urlopowej mapie europy.  Wszyscy którzy wybierają się nad polskie morze muszą się przygotować na podroż po ulicach metropolii.Są duże małe  miasteczka i ciekawe nazwy miejscowości. Opłaca się z wyprzedzeniem dowiedzieć się jak się po niej poruszać, by było to przyjemne i nie skończyło się mandatem.

Lądując na lotnisku  już na starcie można natknąć się na niedziałający biletomat…Bardzo interesujący jest fakt jak mieszkańcy Trójmiasta i stolicy województwa pomorskiego i okolic radzą sobie z  przemieszczaniem się komunikacją miejską w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i Wejherowie.  Uważam że komunikacja miejska nie jest przyjazna dla mieszkańców i turystów. Byłem tu kolejny raz i kolejny raz miałem z tym problem. Cztery dni to nie dużo ale kumulacja weekendu,”walentynek” i ferii zimowych  w jednym czasie dało się odczuć. Poruszanie się po Trójmieście to nie problem to #StreetART :D. Przewoźników jest czterech i kombinacji jeszcze więcej.

 

 SKM, PKM, PKP, PR

SKM – (Szybka Kolej Miejska) porusza się całkiem szybko, sprawnie można omijać zakorkowane ulice miast. Jest możliwe by dojechać w inne miejscowości województwa pomorskiego: Słupsk, Lębork, Wejherowo czy Kościerzyna. Trzeba pamiętać, że w pociągu nie ma kasownika i bilety trzeba kasować przed wejściem do kolejki. Sam zakup biletu np Gdańsk Główny na peronie to sztuka a gdy pociąg będzie za kilka minut a chętnych wiele, ścisk itp. Można określić że jest to wyzwanie. Jest też PKM [Pomorska Kolej Metropolitarna],pociągi łączą Kaszuby z Trójmiastem. Pociągi PKM to oczywiście oddzielne bilety.

Autobusy, tramwaje i trolejbusy

SKM przemieszcza się wzdłuż wybrzeża  z tej przyczyny  co jakiś czas obowiązkowo  trzeba się zaopatrzyć  w odpowiedni bilet gdy chcemy podróżować autobusem, tramwajem lub trolejbusem. Warto tutaj pamiętać że są różni przewoźnicy z rożnym cennikiem itp.

Rower, Hulajnoga?

Nie udało mi się skorzystać gdyż pogoda nie sprzyjała na przejazdy hulajnogą lub rowerem. Bardzo ciekawi mnie co doradzą mieszkańcy, czekam na głos pomorza:D

Podsumowanie

Turyści przyjeżdżający nad morze na odpoczynek mają do wyboru naprawdę sporo opcji poruszania się po metropolii, które nie wymagają używania własnego samochodu. Jeśli chcecie jednak spokojnie i bez niepotrzebnej adrenaliny  warto zaopatrzyć się w wirtualny bilet.

Bilet przez aplikację i zniżki na przejazd.

Do wyboru mamy kilka aplikacji które mają w swojej opcji zakup biletu w Trójmieście przez aplikację. (GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, SkyCash i zbiletem). Korzystałem z 2 aplikacji jakdojade.pl i Koleo (na SKM).

 

Zniżki na przejazd

Zniżki jak w większości miast w Polsce Studenci, dzieci, młodzież szkolna, emeryci/renciści. W sytuacji nauczycieli sytuacja się komplikuje. Jeśli jesteś nauczycielem twoja zniżka jest honorowana tylko częściowo jeśli jedziesz na kilka dni musisz wiedzieć że  jest taki bilet 72 godzinny dniowy metropolitalny na wszystkie miasta [Gdańsk,Gdynia Wejherowo] i SKM koszt takiego biletu to normalny 46zł. Legitymacja nauczycielska upoważnia do zniżki na przejazdy kolejowe regionalne i SKM. Ale gdy chcemy zakupić bilet np.  trzy dniowy na wszystko nie ma takiego biletu z ulgą na SKM i normalny na komunikację miejską . Trzeba osobno… takie uroki komunikacji nad Bałtykiem.

SPORT

Jest to rejon w którym możemy natknąć się na piękne obiekty sportowe i kluby piłkarskie z prawie 100 letnią historią.

Dołącz do mnie na Facebooku!     Twitterze!   Instagramie!  Youtube!