Sauna

Sauna

18/05/2015 0 przez slawomirpartyka.com.pl

 W saunie, dzieki przyjemnemu dzialaniu ciepla, mozesz się odprężyc i uwolic od stresu. Wysoka temperatura otoczenia powoduje oczyszczenie skóry poprzez usuwanie z organizmu substancji toksycznych, silniejsze ukrwienie, a dodatkowo przyspiesza spalanie kalorii.

  • Sauna – skąd się wzięła?

Aby poznać historię sauny  przenieśmy się o 2000 lat wstecz. Takie szałasy można spotkać już wśród pierwotnych ludów Indian, Eskimosów czy ludności Azji, skąd moda na saunę dotarła do Finlandii. Wtedy sauny tworzone   były z kamienia lub w formie namiotów. Z upływem czasu drewno  stało się podstawowym budulcem sauny. Kiedyś używano gałązek ziół obecnie kamienie polewa się wodą z kilkoma kroplami olejków eterycznych.

  • Jak działa sauna?

Użytkowanie z sauny polega na naprze­mien­nym ogrze­wa­niu i ozię­bia­niu ciała. Przed wej­ściem należy wziąć prysz­nic i roz­grzać stopy w cie­płej wodzie, a następ­nie dokład­nie wytrzeć się ręcz­ni­kiem, ponie­waż wil­gotna skóra trud­niej paruje.

Gdy nagrzewamy się taki stan wzmaga produkcję ciałek odpornościowych we krwi, które skutecznie zabijają wirusy i bakterie. Warunkiem jednak jest, bezpośrednio po seansie ochłodzimy się. Takie wachania  temperatury ciepło-zimno aktywizuje ukrwienie i rozluźnia napięte mięśnie. I przy okazji gwarantuje doskonałe samopoczucie.

  • Saunowe seanse [PRAWIDŁOWE KORZYSTANIE ]

Przed:

Przed wejściem dokładnie wytrzyj się ręcznikiem, skóra poci się wtedy o wiele szybciej. Po seansie w saunie wyjdź do zimnego basenu i wypoczywaj tyle ile się nagrzewałeś.

W trakcie:

  • Czas  seansu  to 3 razy po 10-15min,
  • Jeśli poczujesz się źle wychodzimy

Po:

  • skorzystaj z baseniku z lodowatą wodą lub weź zimny prysznic poczynając od okolic najdalszych sercu
  • pijemy wodę
  • Po schłodzeniu organizmu odpoczywamy

Korzystamy bez strojów kąpielowych i bez ręczników ze sztucznych tworzyw. Pamiętajmy  ręcznik bawełniany niż kostium. Podczas saunowania z jednej strony wyłazi z nas pot z toksynami, a z drugiej strony pobieramy całą powierzchnią skóry powietrze z zewnątrz. Weźmy też pod uwagę to, że pot wsiąka w ręcznik i jesteśmy wtedy owinięci ręcznikiem nasiąkniętym tym wszystkim, czego się chcieliśmy pozbyć.

  • Wskazania

Pobyt w saunie rozluźnia, relaksuje i pozwala łagodzić napięcie wynikające ze stresu. Dodatkowo sauna poprawia pracę serca, pozwala uregulować skoki ciśnienia i poprawia krążenie.

 

Przeciwwskazania zdrowotne:

 Z sany korzystać mogą osoby bez zdrowe, problemy z układem krwionośnym lub innymi przewlekłymi chorami powinny konsultować to z lekarzem.

 

Sauna to dobre miejsce na relaks i dopływ  endorwin. Korzystam i polecamJ