Pilchowice – druga co do wielkości zapora wodna w Polsce!

Pilchowice – druga co do wielkości zapora wodna w Polsce!

15/05/2018 0 przez slawomirpartyka.com.pl

Niesamowite Pilchowice – „Majowa pielgrzyma” 2018. cz1 Pilchowice (z niemieckiego Mauer) – dolnośląska wieś w powiecie lwóweckim, w gminie Wleń

50°58′47″N 15°38′13″E

Pilchowice – Na”Majową pielgrzymkę” postanowiliśmy skorzystać z wolnego czasu oraz słonczenj pogody i wyruszyliśmy na jednodniową wycieczkę. Jadąc przed siebie odkrywaliśmy nowe miejsca oraz miejscowości: Pielgrzymka, Proboszczów, Wleń.

Zapora Pilchowice maj 2018

Metą podnóży była zapora Pilchowice. Jest to druga co do wysokości (po Solinie) zapora wodna w Polsce.Zapora powstała na rzece Bóbr w latach 1904–1912r. G a l e r i a na Facebooku

Ciekawostki

  • Bóbr – rzeka płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, największy z lewobrzeżnych dopływów Długość 272 km (w Polsce 270 km, w Czechach 2 km). Źródła ma we wschodnich Karkonoszach, w Czechach, na wysokości 780 m n.p.m. na Bobrowym Stoku w pobliżu dzielnicy Bóbr czeskiego miasta Žacléř.
  • Bitwa nad Bobrem W roku 1813, w czasie wojen napoleońskich, wojska francuskie stoczyły nad Bobrem w okolicy Lwówka Śląskiego (Płakowice) dwie bitwy. Po stronie Napoleona walczyły wojska polskie. Pierwsza bitwa nad Bobrem 22 sierpnia zakończyła się zwycięstwem Napoleona nad wojskami pruskimi. Jednak już siedem dni później 29 sierpnia miała miejsce druga bitwa nad Bobrem, która przyniosła Francuzom klęskę.
  • Zapora wodna w Pilchowicach oraz jej okolice zostały odwzorowane w grze polskiej produkcji pt. Zaginięcie Ethana Cartera.
microsoft.com

microsoft.com

  • Na pobliskiej stacji kolejowej Pilchowice Nielestno zostały nakręcone początkowe sceny do filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego z 1970 roku.

     

Pilchowice Nielestno rzut z filmu

Pilchowice Nielestno

Dołącz do mnie na Twitterze!  Dołącz do mnie na Instagramie!  Dołącz do mnie na Facebooku!  Dołącz do mnie na YouTube!